כך נשפר את חווית התה או הקפה שלנו עם כוס תרמית
כך נשפר את חווית התה או הקפה שלנו עם כוס תרמית

כך נשפר את חווית התה או הקפה שלנו עם כוס תרמית

הכוסות התרמיות הן הנשק הסודי שלא ידעתם שאתם צריכים. אם אתם רוצים שכל כוס קפה תרגיש כמו פינוק, תשאר חמה לאורך זמן ותהיה ניידת לכל מקום שאליו אתם הולכים הכירו את הכוס התרמית.

הקדמה-

הכוסות התרמיות הן כוסות מתכת שעשויות מכמה שכבות מתכת ופלסטיק שתוכננו בקפידה. מטרת הכוסות היא לשמור על טמפרטורת הנוזל- על חום או על קור. הכוסות התרמיות בנויות בצורה שעוזרת להן להשאר מבודדות מהשפעות הסביבה ולשמור על הטמפרטורה של המשקה שבפנים, בהמשך נפרט על איך הכוסות שומרות על חום ועל קור, על המחיר של הכוסות, הרעיון שמאחוריהן, היתרונות והחסרונות שלהן וגם על איפה למצוא אותן.


מהי כוס תרמית טובה?

הכוסות התרמיות מגיעות במגוון גדלים, עיצובים ומטרות- קיימות כוסות תרמיות לשתייה חמה ולשתייה קרה, כוסות בגודל רגיל או בקבוקים תרמיים ואפילו כוסות שנועדו לחלוקה, כוסות שנועדו לטיולים וכוסות שנועדו לשימוש יום יומי. להגדרת האיכות כשמדובר בכוס תרמי יש כמה קריטריונים:


1- שמירה על טמפרטורה: הקריטריון הכי חשוב שלפיו נמדדות הכוסות התרמיות הוא כמה זמן הן מצליחות לשמר את טמפרטורת הנוזל. כוס תרמית קרה איכותית לדוגמא יכולה לשמור על מים צוננים עם קרח לבערך 12 שעות שאחריהן עדיין יראו שאריות קרח. כוס תרמית חמה איכותית יכולה להחזיק אפילו יותר זמן ולפעמים להגיע לטווח של 16 שעות שאחריהן הנוזל עדיין יהיה חם וכיפי לשתייה. הכוסות הרגילות לרוב שומרות על הטמפרטורה באותו מצב לבערך 6 שעות ומשם לאט לאט הכוס מאבדת מהחום/הקור שלה. כוס איכותית נמדדת בעיקר לפי כמה היא תרמית- שומרת על טמפרטורת הנוזל שלה. 


2-  מניעת נזילות: קריטריון נוסף שמשפיע מאוד על איכות הכוס התרמית הוא כמה הכוס אטומה ועמידה לנזילות. כוס תרמית איכותית תהיה עמידה לחלוטין לנזילות גם מטעמי אטימות ששומרים על טמפרטורה וגם מטעמי נוחות השימוש- כוס שנשפכת בקלות היא לא כוס שנוח לקחת ממקום למקום. 


3- פונקציונליות: עקרון הפונקציונליות משתנה בין כוס תרמית אחת לאחרת במיוחד בשל כך שקיימות כוסות תרמיות עם ייעודים שונים. קיימות כוסות לנשיאה שלרוב יכללו ידית נוחה, פקק עמיד לנזילות ועיצוב שנוח להניח במחזיק הכוסות באוטו. קיימות כוסות שנועדו לשימוש בעיקר בבית והן שמות יותר דגש על נוחות השתייה כמו לדוגמא הכוסות שמגיעות עם קש ״בילט אין״. כוס תרמית טובה היא כוס פונקציונלית שקולעת למטרות שלה. הפונקציונליות נמדדת גם בנוחות השטיפה של הכוס כמו לדוגמא האפשרות לשטיפתה במדיח כלים ונוחות הפירוק לשטיפה. 


איך הכוסות שומרות על הטמפרטורה?

הכוסות התרמיות מצליחות לשמור על טמפרטורת הנוזל שבתוכן באותו המצב בזכות אפקט הבידוד. הכוסות בנויות מכמה שכבות של מתכת שהונדסו כך שהן מבודדות את הנוזל מטמפרטורת החלל, כך האנרגייה מהנוזל (החום) לא ״בורח״ או זולג ומשווה לטמפרטורת החדר. באופן כללי כאשר יש לנו שני עצמים בטמפרטורות שונות הם שואפים להתאזן כמו לדוגמא קוביית קרח שנמסה בתוך כוס מים תוך כדי שהיא מקררת את המים שסביבה. הכוסות התרמיות מבודדות (יוצרות חוצץ) בין הנוזל שנמצא בטמפרטורה מסוימת לבין הטמפרטורה של הסביבה (החלל). הכוסות לא מצליחות לעצור ב100% את בריחת האנרגיה אבל הן מאיטות את קצב ההתחממות או ההתקררות של הנוזל שבכוס. 


מהם היתרונות ומה הם החסרונות של הכוסות התרמיות?


חסרונות:

 • הכוסות עלולות להיות גדולות ומסורבלות.
 • הכוסות עולות יותר מכוסות קפה רגילות.
 • הכוסות שוקלות יותר מכוס רגילה.
 • השכבות המרובות תופסות מקום כך שהכוס מכילה פחות נפח של נוזל מכוס רגילה באותו הגודל.

יתרונות:

 • הכוסות ניידות ומאפשרות נשיאה נוחה של קפה ותה ממקום למקום.
 • הכוסות שומרות על טמפרטורת הנוזל לאורך זמן כדי שתוכלו לשתות קפה קר בקיץ ותה חם בחורף.
 • הכוסות מעוצבות בצורה אופנתית וכיפית.
 • הכוסות הן רב פעמיות ולכן ניתן להשתמש בהם שוב ושוב תוך שמירה על הסביבה. 

לסיכום-

הכוסות התרמיות הן כוסות שתייה שנודעו לשמור על חום או על קור הנוזל. הכוסות מצליחות לשמור על הטמפרטורה של המשקה שבתוכן בעזרת בידוד הנוזל מהסביבה. אם אתם מחפשים את הדבר שישדרג את הקפה הקר בקיץ ואת התה החם בחורף הכוסות התרמיות הן הדבר בשבילכם!

בקבוקי שתייה מותאמים אישית: הוספת מגע של סגנון וזהות
קופסת אוכל מחולקת - כך חוזרים לבית הספר

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם

 • אישה מתלבטת בין מים מינרלים למים מהברז

  איזה מים מינרלים הכי טובים בישראל?

  בישראל, מדינה עם טמפרטורות גבוהות ואוויר יבש, גוברת בשנים האחרונות המודעות לצריכת מים מינרלים בשל יתרונותיהם הבריאותיים והטעם הייחודי שלהם. במאמר זה נבחן את ההבדל בין מים מינרלים למים מהברז, ונמליץ על המותגים המובילים של מים מינרלים בישראל.  מה ההבדל בין...

  לקריאה
 • מה עדיף לשתות מים קרים או פושרים?

  מה עדיף לשתות מים קרים או פושרים?

  שתיית מים היא אחת מהפעולות החשובות ביותר לשמירה על בריאות הגוף. המים מהווים כ-60% ממשקל גופנו והם חיוניים לכל תהליכי החיים המתרחשים בו. עם זאת, ישנן דעות שונות לגבי השאלה האם עדיף לשתות מים קרים או פושרים. במאמר זה נבחן...

  לקריאה
 • כמה מים צריך לשתות ביום לפי משקל?

  כמה מים צריך לשתות ביום לפי משקל?

  עם תחילתה של עונת הקיץ והעלייה בטמפרטורות, חשוב יותר מתמיד לשמור על רמת הידרציה נאותה. כמות המים שצריך לשתות מדי יום יכולה להשתנות בהתאם למשקל הגוף, גיל, מגדר, רמת הפעילות והסביבה בה אנו נמצאים. מחשבון הידרציה לפי גיל, גובה ומשקל יצרנו...

  לקריאה